top of page

Životopis krok za krokem - 3. díl

Aktualizováno: 13. 11. 2020

Informace, které podpoří skvělý dojem z životopisuV životopise nesmí chybět kontakt na vás, na začátku stručné představení (profil), informace o praxi a vzdělání a také výčet vašich znalostí a dovedností. Jsou ale i další informace, které vám mohou pomoct k získání nové práce, pokud je uvedete. Vždy dobře zvažte, zda jsou relevantní k pozici, na kterou se hlásíte a zda je vhodné je uvádět. Které informace to jsou, zjistíte níže.


Fotografie

Není povinná, ale personalisté uvítají, pokud v životopise bude. Pokud se rozhodnete fotografii vložit, dbejte na to, abyste použili vhodnou. To znamená, použijte fotografii portrétní, která vypadá profesionálně. Většinu fotografie zabírá Váš obličej. Většina dnešních mobilních telefonů umožňuje vyfotit fotografii v režimu portrét, kdy fotoaparát automaticky přizpůsobí fotografii. Vyloženě nevhodné je nepovedené selfíčko, foto ve slunečních brýlích nebo kšiltovce, foto celé postavy, svatební foto, foto ve skupince a podobně. Nehodí se ani neaktuální fotografie. Fotografii vložte vždy, když se hlásíte na pracovní pozici, kde je vzhled důležitou součástí pracovní pozice (např. moderátor, tiskový mluvčí, recepční a podobně).

Odkazy na sociální sítě

Vhodné je vložit odkaz na profesní Linkedin profil, pokud ho máte. Umožňuje totiž prezentovat více informací, než se vejde do životopisu (např. k pracovním zkušenostem můžete přiložit různé dokumenty, obrázky, přílohy a odkazy, ve kterých ukážete výsledky své práce).

FB, Instagram a další sociální sítě se vám mohou také hodit, ale pozor na ně. Do životopisu na ně dejte odkaz pouze pokud na nich personalista najde informace, které souvisí s pozicí, na kterou se hlásíte (například tam máte fotografie jichž jste autorem a ucházíte se o pozici fotografa nebo v marketingu). Rozhodně si zkontrolujte, co za obsah na sociálních sítích máte, protože i když do CV odkaz na váš FB nebo Insta profil nedáte, tak personalista ho snadno objeví. Nevhodný obsah a příspěvky na vaší sociální síti by vám mohly zavřít cestu k pohovoru.

Projekty, publikační činnost a ocenění

Pracovali jste na zajímavém projektu, na který jste hrdí nebo jste něco zajímavého ve vašem oboru napsali a nebo jste byli za něco oceněni? Pokud ano, tak to v životopise šikovně zdůrazněte. Tyto informace dejte do bočního sloupce nebo na konec životopisu (podle použité šablony). Můžete sem vložit odkaz na www stránky projektu nebo zkrátka napište čeho se projekt, ocenění nebo publikace týkaly.

Záliby

To, co rádi děláte, se vám může hodit i v práci. Zároveň vaše záliby prozrazují, jací jste a jejich zmínění dodá životopisu osobní tón. Uveďte záliby a dovednosti, které se mohou hodit pro danou pracovní pozici (např. lyžování = schopnost soustředění pod tlakem, kolektivní sporty = schopnost pracovat v týmu). Uveďte různé záliby, abyste ukázali vyváženost. Neuvádějte záliby, které jsou příliš osobní, nevhodné nebo by mohly ohrozit Vaše pracovní výsledky (večírky, hraní videoher, …). Také neuvádějte příliš mnoho koníčků a zmiňte jen ty, o kterých dokážete mluvit u pohovoru. Záliby umístěte do závěrečné části životopisu nebo do postranního sloupce.

Reference

Uvádějte je, jen pokud jsou vyžadovány. Pokud jsou reference vyžadovány a není specifikovaný počet, uveďte alespoň 3.

Vždy pak uveďte tyto informace: Jméno, příjmení, funkce, název společnosti, telefon a mail. Umístěte je na konec životopisu. Od všech uvedených si nejdříve vyžádejte jejich souhlas. Rozhodně je zbytečné uvádět větu „reference na vyžádání“. Pokud vás někdo na pozici doporučil, můžete na to jemně upozornit například v motivačním dopise.

Dobrovolnictví a členství v organizacích

Dobrovolnictví vám dává výhodu před ostatními kandidáty. Je to proto, že svědčí o vašem nadšení pro tým a společnost a také o tom, že sledujete dlouhodobé cíle pro vyšší dobro.


 
261 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page